Quantcast
Don't Miss
Home / Home news / 2011 Arizona Legislature

2011 Arizona Legislature

Click here to see a list of all the freshmen lawmakers in the 50th Legislature.

HOUSE

District 1:
Andy Tobin (R)
Karen Fann (R)

District 2:
Albert Hale (D)
Tom Chabin (D)

District 3:
Nancy McLain (R)
Doris Goodale (R)

District 4:
Judy Burges (R)
Jack Harper (R)

District 5:
Brenda Barton (R)
Chester Crandell (R)

District 6:
Amanda Reeve (R)
Carl Seel (R)

District 7:
Heather Carter (R)
David Smith (R)

District 8:
John Kavanagh (R)
Michelle Ugenti (R)

District 9:
Debbie Lesko (R)
Rick Gray (R)

District 10:
Kimberly Yee (R)
Jim Weiers (R)

District 11:
Kate Brophy McGee (R)
Eric Meyer (D) (too close to call)

District 12:
Steve Montenegro (R)
Jerry Weiers (R)

District 13:
Anna Tovar (D)
Richard Miranda (D)

District 14:
Debbie McCune Davis (D)
Chad Campbell (D)

District 15:
Katie Hobbs (D)
Lela Alston (D)

District 16:
Catherine Miranda (D)
Ruben Gallego (D)

District 17:
Ben Arredondo (D)
Ed Ableser (D)

District 18:
Cecil Ash (R)
Steve Court (R)

District 19:
Kirk Adams (R)
Justin Olson (R)

District 20:
Jeff Dial (R)
Bob Robson (R)

District 21:
Tom Forese (R)
J.D. Mesnard (R)

District 22:
Eddie Farnsworth (R)
Steve Urie (R)

District 23:
John Fillmore (R)
Frank Pratt (R)

District 24:
Russ Jones (R)
Lynne Pancrazi (D)

District 25:
Peggy Judd (R)
David Stevens (R)

District 26:
Terri Proud (R)
Vic Williams (R)

District 27:
Sally Ann Gonzales (D)
Macario Saldate (D)

District 28:
Steve Farley (D)
Bruce Wheeler (D)

District 29:
Daniel Patterson (D)
Matt Heinz (D)

District 30:
David Gowan (R)
Ted Vogt (R)

SENATE

District 1:
Steve Pierce (R)

District 2:
Jack C. Jackson, Jr. (D)

District 3:
Ron Gould (R)

District 4:
Scott Bundgaard (R)

District 5:
Sylvia Tenney Allen (R)

District 6:
Lori Klein (R)

District 7:
Nancy Barto (R)

District 8:
Michele Reagan (R)

District 9:
Rick Murphy (R)

District 10:
Linda Gray (R)

District 11:
Adam Driggs (R)

District 12:
John Nelson (R)

District 13:
Steve Gallardo (D)

District 14:
Robert Meza (D)

District 15:
Kyrsten Sinema (D)

District 16:
Leah Landrum (D)

District 17:
David Schapira (D)

District 18:
Russell Pearce (R)

District 19:
Rich Crandall (R)

District 20:
John McComish (R)

District 21:
Steve Yarbrough (R)

District 22:
Andy Biggs (R)

District 23:
Steve Smith (R)

District 24:
Don Shooter (R)

District 25:
Gail Griffin (R)

District 26:
Al Melvin (R)

District 27:
Olivia Cajero Bedford (D)

District 28:
Paula Aboud (D)

District 29:
Linda Lopez (D)

District 30:
Frank Antenori (R)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 

Scroll To Top